Вермикультура

Категории раздела

Мои статьи [43]

Статистика

Яндекс.Метрика

Форма входа

Это интересно!

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Вермикультура

- Вибачте! Вельми... що?

- Вельми корисна справа!

Це слово в Україні донині, нажаль, залишається поки що малознаним. І хоча багато спеціалістів, котрі працюють в нашому агрокомплексі вже витратили чимало зусиль на вивчення цієї сільськогосподарської форми діяльності, вона й донині залишається маловідомою широкому колу людей.

"Є ідея! Якщо Ви маєте трохи грошей, можна їх з успіхом використати на виробництво вермикомпосту та на вирощування дощових черв'яків. Ця діяльність має назву вермикультури. Приходьте і ми навчимо вас чудодійному способу вирощування екологічно чистих овочів та фруктів!".

Такі послання нерідко одержують жителі заміських районів у технологічно розвинених, процвітаючих країнах Заходу. Люди з задоволенням відгукуються на такі пропозиції. Адже це чудова можливість додати трохи грошей до свого сімейного бюджету, або ж хоча б суттєво покращити структуру грунту у своєму садочку біля помешкання, адже незабаром це обернеться високим врожаєм всіх без вийнятку культур на присадибній ділянці. Вже не потрібно вносити хімічні добрива, застосовувати гербіциди - вирощувати екологічно чисті продукти можна застосувавши вермикомпост, основний продукт вермикультури.

Що це таке: Vermes - в перекладі з латини означає черв'як. Отже, слово вермикультура може бути перекладене, як утримування і розмноження дощових черв'яків.

Вермикультура - наука (а радше біотехнічна дисципліна) про черв'яків, котрих вирощують на дешевій кормовій базі для потреб птахівництва, рибництва і навіть, як особливий делікатес, для харчування людей (у деяких країнах Сходу).

Предметом вермикультури є особливі, штучно виведені, високопродуктивні, гібридні лінії черв'яків. Їх вирощують або траншейним способом, або в контейнерах, або в неглибоких кюветах.

Користь людині від червів, перш за все, в самих червах, котрі є чудовим кормом для дворової птиці, риби, наживкою при вудінні риби, вони є складовою частиною кормових сумішей для годівлі багатьох тварин.

З метою покращення структури грунту на дачній ділянці, на городі, в саду намагаються поселити якомога більше дощових червів. Вони сприятимуть кращому засвоєнню грунтом вологи, збільшать родючість грунту за рахунок гармонійного процесу утилізації листя, залишків плодів, або просто побутового сміття, що складається з паперу, або навіть тирси нехвойних порід перев.

Енергійні пошуки ринків збуту продуктів вермикультури, в розвинутих країнах Заходу показали перспективу роздрібної торгівлі вермикомпостом. Ця галузь показала суттєві можливості.

Для початку потрібне лише бажання.

Вермикультура може дати значні прибутки. У якості продукції реалізують живих черв'яків, як посадковий матеріал для інших спеціалістів, або торгують вермикомпостом - грунтом у котрому протягом 6 місяців жили черви. Саме це і дає основний прибуток. Саме вермикомпост має чудові якості родючого добрива, бо пройшов через кишково-травну систему червів, піддався дії травних ферментів і позбавлений насіння бур'янів, бо черви їх просто з'їли, або вони втратили свою схожість через відносно високу температуру грунту. Вермикомпост купують буквально на кілограми спеціальні підприємства, котрі вирощують рослини без можливості прополки. В такому грунті сходить насіння лише висіяних рослин. Проростки не заглушуються бур'янами та швидко ростуть. Це забезпечує високу культуру городництва, а відтак і належні врожаї.

Прямі вигоди від дощових червєяків та вермикомпосту.

Щоб розпочати свою власну справу по вирощуванню червів та виробництву вермикомпосту потрібен зовсім невеличкий капітал... та бажання працювати і ретельно вивчати нескладні технологічні рекомендації.

1000 черв'яків мають вагу приблизно 400 грамів (фунт). Стільки червів в США коштує 16 американських доларів. Отже кілограм червів коштує 40 доларів, чи то 160 гривень.

Приступивши до написання даної статті, я закономірно зацікавивися ціною на основний продукт вермикультури, котрим торгують верми і власне за рахунок котрого, вони існують. Мене, як любителя квітів, цікавило ціна на ринку США невеликої кількості вермикомпосту для заміни частини грунту у всіх моїх квітах на моєму підвіконні. Нескладний підрахунок показав, що для цього мені потрібно 800-1000 грамів вермикомпосту.

Для з'ясування цього ключового питання, я звернувся електронною поштою з листом на так звану "Щасливу ферму", котра за рівнем технології культивування дощових черв'яків, є однією з провідних на комерційному просторі США. Яким же було моє здивування, коли вже через кілька годин я отримав лаконічну відповідь, що два фунти вермикомпосту коштують 40 доларів! Це значно дорожче ніж ціна на таку саму масу червів! Легко перераховувати, скільки невеличкий пакет звичайної, на перший погляд, пухкої городної землі, збагаченої чудодійним гумусом, коштуватиме в гривневому еквіваленті.

Однак, не лише самі черви та продукований ними вермикомпост є продуктом продажу. Суттєву частину пропонованого споживачеві асортименту та сортаменту складає ряд супутніх товарів та послуг. Знайшли своє місце на ринку вермикультури всілякого роду пристосування, нескладні але дуже потрібні механізми, хімічні та мікробіологічні препарати, всілякі корми для червів, поглиначі вологи, зволожувачі, торфяні брикети, контейнери складної конструкції, котрі дозволяють культивувати червів навіть на кухні звичайної міської квартири, тощо.

Численні спроби селекції червів з метою винайти найбільш продуктивну породу, котра б ефективно споживала будь-яку органіку, насіння різноманітних бур'янів, котре починає активно проростати в парниках і теплицях після висівання особливо цінних сортів культивованих рослин. Цим самим не лише заглушаються культурні рослини, а й активно споживаються з грунту поживні речовини. За таких умов не потрібні численні прополки, котрі так знижують продуктивність праці в цих галузях рослинництва.

Отримання компосту за традиційною технологією вимагає кількох тижнів і навіть місяців. Цього досягають шляхом перегнивання рослинної органіки у великих кучах при регулярному поливанні та перевертанні.

Застосування вермикультури дозволяє в домашніх умовах, буквально під раковиною умивальника отримати до 3,5 кг. компосту найвищої якості. Компост, отриманий при допомозі червів, має кондиції, котрі за своїми біологічними якостями незрівнянні з звичайним компостом.

Грунт, що пройшов через травну систему дощового черв'яка насичений азотом, кальцієм, магнієм, фосфором. Екскременти червів не мають запаху. Вони насичені корисними ферментами і бактеріями, є ідеальним середовищам для проростання насіння культурних рослин, бо не містять у собі насіння бур'янів, як звичайна садова земля, компост, котру часто пропонують у пакетах для міських жителів у магазинах.

Вермикомпост є досить бажаним для спеціалістів що займаються вирощуванням рослин в умовах теплиць. Будучи внесеним під кореневу систему рослин, слугує ідеальним джерелом мінерального та органічного підживлення, сприяє активному росту, стимулює рослини до цвітіння, рясного утворення зав'язі та швидкого достигання плодів. У якості меліораційної добавки, вермикомпост здатен суттєво покращувати структуру грунту. Широко застосовується, як підживлюючий елемент, котрий покращує структуру грунту, забезпечує аерацію, затриманню та ефективному вбиранню вологи. в кадках для домашніх квітів.

На закінчення варто згадати, що саме вермикомпост є практично ідеальним, екологічним добривом, котре є органічним джерелом широкоъ гами поживних речовин, необхыдних для більшості культивованих рослин. Саме за рахунок вермикомпосту нині в розвинутих країнах спеціалісти примудряються отримувати рекордні врожаї без застосування хімічних добрив і гербіцидів, бо ж насіння бур'янів, як Ви вже мабуть здогадались, з'їдають саме черв'яки, а отже з ними нема потреби боротись при допомозі гербіцидів - шкідливих для здоров'я людини хімічних речовин, що знищують бур'яни.

Яка користь від вермикомпосту

  • Його застосування затримує вологу в грунті;
  • Містить поживні речовини, котрі конче необхідні грунтам, що складаються переважно з піщаного компоненту;
  • Покращує проникнення коренів вглиб і сприяє гармонійному розвитку кореневої системи;
  • Запобігає втраті вологи грунтом;
  • Містить активні біологічні речовини, котрі стимулюють розвиток рослин;
  • Містить комплекс мікроорганізмів, котрі сприяють кращому живленню рослин;

В розвинутих країнах потенційними споживачами результатів праці любителів вирощувати черв'яків, є дрібні фермери, виробники квітів, овочів, садоводи, рибалки, а також такі самі початківці, що бажають вирощувати червів для власних потреб чи дрібного бізнесу.

Щоб не втрапити у халепу, автори настанов по технології вирощування червів, не радять починати справу з великим розмахом. Найкращим стартом є спроба культивувати червів у невеличкому контейнері в себе на куцхні або в гаражі. При такомі підході до справи є можливість ознайомитись з усіма технологічними операціями і усвідомити, чи відповідає дане заняття Вашому характеру і темпераменту. Це не вимагатиме від Вас обов'язкового отримання прибутку з метою повернення взятого кредиту чи вкладених власних, непродумано великих заощаджень.

Отже, щоб розпочати культивування червів можна обійтись мінімальними витратами, котрі не перевищуватимуть 20 гривень. Вони підуть власне на купівлю культури самих червів (як в народі кажуть, "на розплід") і нескладного реманенту - пластикового відра для їх утримання.

Розпочавши культивування червів у якості хоббі, Ви швидко зрозумієте, які вигоди від цього матимете. Буває так, що деяким любителям зовсім не потрібно шукати збуту для своєї продукції, бо їх власне підсобне господарство здатне спожити всю продукцію без останку.

Дворова птиця з успіхом споживає вирощених червів, як калорійну добавку до корму, а вермикомпост, йде на підживлення всіх без вийнятку городних культур рослин.

За таких обставин, звичайним контейнером для вирощування червів в гаражі, ніяк не обійтись. Більш інтенсивними методами є вирощування червів у так званих траншеях.

Хвороби дощових черв'яків,

котрі здатні вплинути на результати культивування.

Окрім відповідних умов хімізму середовища та складу харчової маси, на здоров'я червів можуть негативно впливати патогенні бактерії, грибки, внутрішні та зовнішні паразити.

Розвитку будь-якого захворювання сприяє нестача або небажаний надлишок основних або одного з показників середовища. Причина може полягати в закисанні грунту, надто високій температурі навколишнього середовища, надлишок вологи, солей, відсутність провітрювання, нестача корму, невідповідність фізико-хімічних властивостей грунту.

Важливою умовою є частий огляд червів, регулярна заміна частини грунту, запобігання перенаселенню червів. Важливим правилом годівлі є задавання корму часто але невеликими порціями. При надлишковому зволоженні, потрібне внесення сухої фракції свіжого грунту, при небезпечному рівні висихання, зволоження до приблизного стану вологості 80%.

При виявленні патологічно розвинутих особин, останніх слід обов'язково видаляти. Цим запобігається подальший розвиток можливої хвороби, її розповсюдження, а також можливе зараження всієї популяції. У разі, якщо виявлено генетично успадковану хворобу, небажаним є її подальше успадкування потомством.

Слід враховувати два важливих аспекти - захворювання червів можливе:

а/ при наявності у популяції ослаблених особин;

б/ наявності збудника хвороби;

Отже, якщо ні того, ні іншого не допускати, шансів негативного впливу на ваших симпатичних годованців, досить мало. До того ж, дощові черв'яки геологічно є досить старими організмами. За деякими даними науковців, їх біля 5 морд років. А отже вони є досить добре пристосованими до негативного впливу середовища. Як показало життя, дощові черви можуть жити навіть в дуже забруднених грунтах. Адже без них порушується аерація грунту і починається незворотна зміна рослинності та ландшафту.

Незважаючи на відносно високу живучість дощових черв'яків, все ж потрібно слідкувати за запахом з контейнера. Поява неприємного аромату може бути першим тривожним сигналом. Необхідно одразу негайно ретельно дослідити вміст контейнера і вивчити стан червів. Нормально функціонуюче містилище для червів не повинно виділяти підозрілих надто сильних запахів.

Годівля червів

Як свідчать досліди спеціалістів, харчові залишки не є кращим кормом для червів. Така їжа на в змозі задовольнити організм червів всією гамою речовин, необхідних для повноцінного пластичного та енергетичного обміну речовин.

Це розуміють фермери, котрі експлуатують масштабні підприємства для вирощування червів. Для досягнення такої мети, а відтак і результатів, необхідний корм з стабільним вмістом збалансованих речовин. Суттєвою особливістю такого корма має бути його невисока вартість. Важливою є умова відсутності у такому кормі шкідливих та токсичних домішок. Адже вся продукція, котру вирощують на вермикомпості з таких ферм має відповідати найвищим вимогам, бо вважається екологічно чистою.

Важливою умовою задавання корму для червів є обов'язкове його закриття шаром грунту. Корм не повинен лежати на поверхні грунту. В цьому випадку він обов'язково вкриється пліснявою і закисне.

Нинішні мегаполіси щорічно спалюють на спеціальних підприємствах сумарно колосальну кількість органічних решток, котрі по суті є кухонними відходами, або харчовими залишками. Всей цей колосальний потенціал не лише не використосвується, а й з часів Радянського Союзу традиційно є джерелом глобального забруднення навколишнього середовища.

Масове захоплення домашніми вермикультиваторними системами може дати можливість суттєво знизити страшні наслідки негативного впливу людини на довкілля. Варто згадати зловонні бачки під парадними під'їздами у великих містах, щоб зрозуміти безумовну корисність цієї спправи, котра на відміну від багатьох інших біологічних захоплень, не має сезонного характеру, приуроченого лише до весняно-літнього періоду. Якщо ж це захоплення опанує лише незначна кількість жителів міста, це може стимулювати підвищення загальної культури населення і сприяти більш прагматичному і розумному відношенню до дармових ресурсів, котрими так не по господарськи розпоряджається наше суспільство.

Застереження

Не можна згодовувати черв'якам сир, кістки, м'ясні продукти. Неприпустимо, щоб до грунту з червами потрапили будь-які отруйні речовини, нафтопродукти, хімікати невідомого походження. Як свідчить досвід авторитетних спеціалістів з вермикультури, до місткостей з червами не можна вносити фекалій котів та собак.

Слід також знати: черви здатні акомулювати в своєму організмі шкідливі речовини, перш ніж їх кількість досягне небезпечної межі і стане причиною загибелі. Отже, будучи вирощеними в забрудненому середовищі і ставши кормом дворової птиці (або інших свійських тварин), за законами біології, у відповідності до трофічногот ланцюга, вони перенесуть з собою шкідливі речовини і, можливо, стануть причиною отруєння людини.

Черви не здатні споживати сухий корм. Надлишок вологи також шкодить червам, бо перешкоджає їх нормальному диханню. Адже черви не мають органів дихання. Газообмін вони здійснюють через вологі покриви свого тіла.

Черви мають негативний фототаксис. Отже кращою умовою існування для них є темрява.

90-ті роки в США характеризувались зміною зацікавленності до утримання дощових червів з боку широких верств населення. Суттєвому підвищенню популярності домашньої вермикультури, як способу утилізації кухонних відходів, сприяв вихід книжки Мері Аппельхоф "Черви їдять моє сміття". З цього часу більш ніж мільйон сімей завели в своїх будинках мікроферми по вирощуванню дощових черв'яків. Методи і досвід культивування червів поширювались тисячами добровольців. Контейнери з дощовими червами утримувались у житлових будинках школах, офісах. Це дозволило утилізувати тисячі й тисячі тон органічних відходів, оминувши небажаний процес спалювання сміття, котрий здійснює руйнівний вплив на навколишнє середовище.

Деякі місцеві муніципалітети з метою охорони природи, субсидували поширення практики культивування дощових червів в домашніх умовах. Вірогідно, массове поширення вермикультури здатне породити соціально обумовлені процеси підвищення попиту на органічно місткі харчові відходи. Така тенденція здатна швидко створити інфраструктуру пошуку, переробки і отримання реального ефекту від такої діяльності.

Як тут не згадати сумний досвід функціонування в Україні за часів СРСР численних звалищ навколо великих міст!? Сміттєзвалища Києва та Харкова породили екологічні проблеми такого масштабу і тривалості негативного впливу на природу, що й після 20 років після припинення їх діяльності, гострота проблеми не зменшується. Нажаль технологій рекультивації цих земель не розроблено. Отже, позитивний досвід вермикультури має бути досконало вивчений і перейнятий у його кращих фрмах. Поширення екологічних форм господарювання є кращим шляхом для досягнення позитивних результатів.

Микола Рудь

_______________

Вперше дана стаття була опублікована в журналі "Натураліст" ╧ 3-4/ 1999 р.



Источник: http://proeco.visti.net/naturalist/ecology/vermcult.htm
Категория: Мои статьи | Добавил: alexbrom (29.05.2011)
Просмотров: 1444 | Теги: красные черви, биогумус, вермикультура | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:

Поиск

Реклама

Друзья сайта

  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Graffiti Decorations(R) Studio (TM) Site Promoter

    Это интересно !